پیش از هرچیز، ذکر این نکته که داشتن دو کابل مناسب و استاندارد برای عملیات انتقال برق از باتری سالم خودرو به خودروی دیگر، اهمیت زیادی دارد. با این اوصاف، حتی اگر دارنده‌ی یک خودروی نو یا سالم همراه باتری‌های جدید هستید، برای استفاده در شرایط اضطراری؛ حتما کابل‌های مخصوص انتقال برق را، همیشه در صندوق بار، به همراه داشته باشید. این ادوات که ظاهری ساده و متشکل از دو رشته سیم قطور با حالت گازنبری (سوسماری) در طرفین هستند، در کشورمان به کابل باتری به باتری یا کابل جامپر، شهرت دارند.

نکته‌ی جالب در باره‌ی عمل برق‌رسانی بین خودروها، ایمنی آن است. این فرایند، چنانچه به اشتباه انجام شود، می‌تواند باعث خسارات سنگینی به یک یا هردو خودرو شود. از سویی دیگر، حتی اگر خودروی معیوب که ظاهرا روشن نمی‌شود، در قسمت باتری با ایرادی مواجه نباشد، اما عمل باتری به باتری  برای آن به درستی انجام شود، هیچ صدمه‌ای به خودروهای شرکت‌کننده در این فرایند، وارد نخواهد شد.

چگونه متوجه شویم، باتری خودرو ایراد دارد و نیازمند باتری به باتری است؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، روشن‌نشدن یا به عبارت درست، استارت نخوردن خودرو، اولین و مهم‌ترین دلیل نیاز آن، به یک باتری دیگر است، اما  در حالتی که خودرو استارت می‌خورد و صدای همیشگی مربوط به آن، به گوش می‌رسد، اما روشن نمی‌شود، می‌توان مطمئن بود که باتری سالم است و ایراد دیگری در خودرو، وجود دارد.

بهترین روش برای اطمینان از عملکرد باتری، استارت زدن نیست و انجام مداوم این‌کار، میتواند باتری سالم را، تضعیف  و شما را نیازمند تعمیرکار و عملیات برق‌رسانی کند. پس چنانچه با چرخواندن سوئیچ (یا فشار دکمه‌ی مربوط به استارت) برای ۱ تا ۳ بار،موفق به روشن کردن خودرو نشدید، از ادامه‌ی استارت‌زدن، پرهیز کنید. در چنین شرایطی، سوئیچ را تا مرحله‌ی قبل از استارت بچرخوانید و چراغ‌های اصلی را روشن کنید، اگر چراغ‌های پنل پشت فرمان، کم‌نور هستند، می‌توان از  ضعف باتری مطمئن بود. در چنین شرایطی، نور چراغ‌های اصلی خودروهم، ضعیف‌تر از همیشه خواهند بود.

باتری خودرو

دیگر نکته‌ی مهم در فرایند اطمینان از ضعف باتری، همین روشن‌شدن کم‌رمق چراغ‌ها محسوب می‌شود. اگر شما به‌طور مداوم و حداقل دوبار در هفته از خودرو استفاده می‌کنید و به هنگام چرخواندن سوئیچ استارت در مرحله‌ی اول، حتی کوچک‌ترین روشنائی در چراغ‌های پشت پنل مشاهده نکردید، این احتمال وجود دارد که باتری خودروی شما به سرقت رفته باشد یا اصلا ایرادی متوجه باتری نباشد و به عنوان مثال، یکی از سیم‌های متصل به باتری، از محل خود جدا شده باشند. دیگر ایراد محتمل در چنین شرایطی، زنگ‌زدگی یا اصطلاحا اسیدزدگی پایانه‌ها ( خصوصا در باتری‌های اسیدی) است که به کمک سنباده‌ی زبر، برس فلزی و آب جوش، رفع می‌شود.

نحوه‌ی انجام  باتری به باتری

مسلما پس از مطمئن‌شدن از نقص در باتری خودرو، نیازمند یک باتری سالم هستیم تا با اتصال کابل‌های قابل حمل، بین باتری سالم و باتری معیوب، عمل برق‌رسانی انجام شود. واضح است که این فرایند، می‌تواند از طریق باتری سالم، روی یک خودروی دیگر، یا هر باتری سالم مشابه آن که از جای دیگری تامین شده باشد، طبق مراحل زیر؛ انجام شود.

۱- شما نیازمند یک باتری سالم، با سطح ولتاژی مشابه نمونه‌ی خود هستید، هرچند تقریبا همه‌ی خودروهای سواری از باتری‌های ۱۲ ولت استفاده می‌کنند، بررسی این موضوع از روی بدنه‌ی باتری‌ها و دیدن عبارت 12V، به‌سادگی قابل انجام است.

۲- خودروهایی که قرار است در فرایند برق‌رسانی شرکت کنند، در نزدیکی هم قرار دهید. اگر در محلی هستید که امکان پارک خودروها به صورت روبرو ( اصطلاحا شاخ به شاخ) وجود دارد و با ایراد  قانونی همراه نیست،  این کار را انجام دهید، اما فاصله‌ای بین خودروها، باقی بگذارید و مطمئن شوید که ارتباط و اتصالی بین بدنه‌ی آنها وجود نداشته باشد.

۳- پس از نزدیک کردن خودروها، باید هر دو خودرو در وضعیت خاموش باشند و مدل‌های مدرن اصطلاحا پارک باشند. برای اطمینان از این موضوع، سوئیچ خودروها را از محل مربوطه در خودرو، خارج کنید. علاوه برا این، تمامی وسایل  داخل خودرو، مثل فن‌ها، سیستم بخاری و کولر را، در وضعیت خاموش قرار دهید.

کابل جامپر باتری خودرو

۴- کابل‌های جامپر استاندارد، به رنگ‌های قرمز وسیاه هستند. اگر کابل‌های همرنگ در اختیار دارید، با هر وسیله‌ی ممکن، روی آنها علامت‌گذاری کنید تا به هنگام استفاده، دچار اشتباه نشوید، چراکه یکی از کابل‌ها ( نوع قرمز‌رنگ) باید بین پایانه‌های مثبت و کابل دیگر (نوع سیاه‌رنگ) بین پایانه‌ی منفی باتری سالم و نقطه‌ی زمین (که در ادامه توضیح داده شده است)، متصل شوند. نکته‌ی مهم در این مرحله، اطمینان از برقراری ارتباط فلز با فلز (رسانا با رسانا) بین سرکابل‌ها و پایانه‌ی باتری‌ها، اهمیت زیادی دارد، پس قبل از رفتن به مرحله‌ی بعد، این قسمت‌ها را به صورت ظاهری بررسی کنید و چنانچه زنگ‌زدی یا مانع دیگری در این بخش‌ها وجود دارد، با استفاده از کاغذ سنباده، برس فلزی و حتی آب جوش، اقدام به رفع موانع اتصال کنید.

۵- مهم‌ترین بخش این فرایند، اتصال باتری‌ها از طریق کابل‌های جامچر به یکدیگر است که باید با احتیاط و توجه کافی انجام شود. در این مرحله، ابتدا کابل قرمز رنگ را، به پایانه‌ی مثبت باتری معیوب متصل کنید.

۶- باید سمت دیگر کابل قرمز، به پایانه‌ی مثبت باتری سالم، وصل شود. این عمل را انجام دهید.

۷- به سراغ کابل دوم (کابل سیاه‌رنگ) بروید و یک طرف آنرا، به پایانه‌ی منفی باتری سالم، وصل کنید.

۸- سر دیگر کابل دوم را، به قسمت فلزی بدنه‌ی موتور یا بخش فلزی دیگری از خودروی دارای باتری معیوب، متصل کنید.این عمل، بهتر از اتصال کابل، به پایانه‌ی منفی باتری خراب است.

باتری خودرو

۹- یک بار دیگر اتصالات بین باتری‌ها، کابل‌ها و عملیاتی که تاکنون انجام داده‌اید را مرور کنید. مطمئن شوید، کابل‌های مورد استفاده، در مسیر نامناسب، مثل مجاورت فن‌های رادیاتور یا چسبیده به قسمت‌های پرحرارت موتور خودرو، نباشند.

۱۰- به سراغ خوردویی که باتری سالم در آن قرار دارد بروید و استارت بزنید. پس از روشن شدن این خودرو، چند دقیقه صبر کنید تا عملیات برق‌رسانی (شارژ باتری معیوب) انجام شود. در این مدت می‌توانید یک بار دیگر، اتصال کابل‌ها به محل صحیح را بررسی کنید.

۱۱- به سراغ خودرویی که باتری معیوب در آن وجود دارد بروید و آنرا روشن کنید. چنانچه استارت نخورد، با احتیاط محل اتصال کابل‌ها به پایانه‌ها را بازبینی کرده و محل اتصالات را اندکی جابه‌جا کنید.

۱۲- پس از روشن شدن خودروی معیوب، حدود یک الی ۲ دقیقه صبر کنید. 

باتری خودرو

۱۳- فرقی نمی‌کند خودروی معیوب روشن شده باشد یا خیر، عملیات جداسازی کابل‌ها باید با احتیاط و به ترتیب انجام شود، اما دقیقا عکس مراحل قبل، یعنی ابتدا باید کابل سیاه (منفی) از بدنه یا بخش فلزی موتور خودروی معیوب جدا شود. این عمل را با احتیاط انجام دهید.

۱۴- سر دیگر کابل سیاه (منفی) را از پایانه‌ی مربوطه جدا کنید.

۱۵- اولویت باز کردن کابل قرمز (مثبت) چندان اهمیتی ندارد و صرفا باید با احتیاط و بدون اتصال قسمت‌های سرکابل به دیگر بخش‌ها، از پایانه‌های طرفین جدا شود.

۱۶- اگر خودروی شما، با موفقیت روشن شده است، حداقل برای مدت ۱۰ دقیقه، آنرا خاموش نکنید تا باتری معیوب، شارژ شود. در این شرایط، رانندگی با سرعت آرام و دنده‌ی سنگین، بهتر از نگه‌داشتن خودرو و تولید گازهای مسموم‌کننده‌، خضوضا در فضای بسته است.

۱۷- در اولین فرصت به تعمیرکار مجاز و متخصص در امور برق خودرو مراجعه کنید.تاريخ : جمعه 2 تير 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ناسا روز دوشنبه طی یک نشست، رسماً از کشف ۲۱۹ جرم جدید در نواحی خارج از سامانه خورشیدی پرده برداشت. دانشمندان ناسا اعلام کرده‌اند که تعداد زیادی از این اجرام، سیاره‌های فراخورشیدی هستند و خوشبختانه میان آن‌ها،  ۱۰  سیاره‌ی سنگی و هم‌اندازه زمین وجود دارند که به‌احتمال زیاد برای شکل‌گیری و پرورش حیات کاملاً مناسب هستند.

داده‌های مأموریت کپلر که به شکار سیاره‌های فراخورشیدی مشغول است، به شناسایی این سیاره‌های جدید کمک کرده است. کپلر بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی، چیزی در حدود ۱۴۵۵ هزار ستاره‌ی شبه خورشید را در بخش کوچکی از آسمان و در نزدیکی صورت فلکی ماکیان مورد بررسی قرار داده است. بیشتر ستاره‌هایی که کپلر مشاهده کرده، هزاران سال نوری با ما فاصله دارند؛ بنابراین شانس بسیار کمی وجود دارد که انسان بتواند در آینده‌ی نزدیک به آن‌ها دست یابد. با این حال، داده‌هایی که منتشر می‌شوند و در اختیار ستاره‌شناسان قرار می‌گیرند، می‌توانند به شناخت بهتر از اغلب سیاره‌های زمین‌سان کمک کنند و به آن‌ها بگویند که شانس یافتن هوش فرازمینی تا چه اندازه است.

سوزان تامپسون، دانشمند پژوهشی در مؤسسه SETI، روز دوشنبه در جریان یک نشست که در مرکز پژوهشی آمِس ناسا برگزار شد، گفت:

ما تلسکوپ‌های خود را به سمت بخشی از آسمان گرفته‌ایم و می‌خواهیم ببینیم در این بخش از آسمان چه تعداد سیاره‌ی زمین‌سان وجود دارد. ما معمولاً می‌گوییم «چه تعداد سیاره‌ی زمین‌سان وجود دارد؟» حال با توجه به داده‌هایی که من در دست دارم، می‌توانم یک آمار معتبر از تعداد سیاره‌های زمین‌سان در بخش خاصی از آسمان به شما بدهم. ما می‌خواهیم بدانیم سیاره‌ی ما و دیگر سیاره‌ها چقدر رایج هستند؛ همچنین می‌خواهیم بدانیم آیا مکان‌های دیگری نیز در کهکشان ما وجود دارند که ما هنوز به آن‌ها «خانه» نگفته‌ایم؟

سوزان تامپسون می‌گوید با این کشف جدید صورت گرفته، کپلر توانسته است در طول مأموریت چندین ساله خود، در مجموع ۴۹ سیاره‌ی زمین‌سان شناسایی کند. اگر هر یک از این سیاره‌ها دارای اتمسفر پایدار باشد، این امکان وجود دارد که روی آن‌ حیات فرازمینی شکل گرفته باشد.

سیاره فراخورشیدی

متأسفانه دانشمندان در مورد این سیاره‌های جدید چیزی نمی‌گویند و فقط به گفتن سخنان تکراری همیشگی بسنده کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند این سیاره‌ها تقریباً هم‌اندازه‌ی زمین هستند و در قسمت Habitable Zone (ناحیه‌ای در اطراف  ستاره‌ها که در آن، تمامی شرایط برای شکل‌گیری حیات فراهم باشد) قرار گرفته‌اند که همین باعث می‌شود آب روی این سیاره‌ها به شکل مایع باشد و خبری از تبخیر و انجماد آب نیست. این‌ها گفته‌های همیشگی دانشمندان هستند و نمی‌توانند صد درصد تضمین کنند که آن‌ سیاره‌ها قابل سکونت هستند. علاوه بر این عوامل، یک سری عوامل دیگر همچون زمین‌ساخت صفحه‌ای و گرفتار نبودن در قفل جزر و مدی نیز در قابل سکونت ساختن یک سیاره مؤثر هستند.

با این حال، پژوهشگران مأموریت کپلر بر این باور هستند که تعداد بی‌شماری از سیاره‌های زمین‌سان وجود دارند که هنوز کشف نشده‌اند. دلیل کشف نشدن این سیاره‌ها، محدودیت‌های تلسکوپ فضایی کپلر است؛ زیرا این تلسکوپ تنها می‌تواند سیاره‌هایی را مشاهده و شناسایی کند که از مقابل ستاره‌ی مادر خود عبور می‌کنند. روش شناسایی این سیاره‌ها «روش گذر» نام دارد. دانشمندان ابتدا به کمک تلسکوپ، میزان روشنایی ستاره را اندازه‌ می‌گیرند و کوچک‌ترین تغییری که در این روشنایی ایجاد شود، نشان‌دهنده‌ی عبور یک جرم (مانند یک سیاره) از مقابل ستاره خواهد بود؛ در واقع سیاره مانع از رسیدن نور ستاره به تلسکوپ می‌شود و همین نشان می‌دهد که چیزی در اطراف ستاره در حال گردش است.

اغلب سیاره‌ها در مداری دایره‌ای شکل به دور ستاره مادر خود گردش می‌کنند و این مدار یا صفحه معمولاً با زمین هم‌تراز نیست؛ بنابراین کپلر شانس دیدن تمام بخش‌های یک سامانه فراخورشیدی را از دست می‌دهد و تنها بخش کوچکی از آن‌ را مشاهده می‌کند. جدا از تمام چالش‌هایی که دانشمندان با آن‌ها مواجه هستند، کپلر توانسته است ۴۰۳۴ سیاره را کشف کند که ۲۳۳۵ عدد از آن‌ها سیاره‌هایی فراخورشیدی هستند. جالب است بدانید که این تعداد سیاره، تنها ۰.۲۵ درصد از آسمان شب را تشکیل داده‌اند و دنیای بزرگی در انتظار اکتشاف است.

سیاره

ماریو پِرِز، دانشمند برنامه‌ی مأموریت کپلر در ناسا، در جریان نشستی که روز دوشنبه برگزار شد این‌چنین گفت:

در حقیقت، برای آن‌که بتوانیم تمام آسمان را پوشش دهیم، به ۴۰۰ کپلر نیاز داریم!

بنجامین فالتون، ستاره‌شناسی از دانشگاه هاوایی در مانا و همچنین یکی از اعضای مؤسسه فناوری کالیفرنیا، می‌گوید تعداد زیادی از سیاره‌هایی که کشف می‌شوند، در دسته‌ی جدیدی از سیاره‌ها قرار می‌گیرند که به آن‌ها «نپتون‌های کوچک» یا مینی نپتون گفته می‌شود. سیاره‌هایی که اندازه‌ی آن‌ها بین اندازه زمین و غول‌های گازی سامانه‌ی خورشیدی است، رایج‌ترین سیاره‌ها هستند. اَبَر زمین‌ها که سیاره‌هایی سنگی و ۱۰۰ برابر پرجرم‌تر از سیاره ما هستند، در جهان بسیار  پرشمارند و تعداد زیادی از آن‌ها وجود دارد.

با وجود این‌که تنها ۴۹ عدد از هزاران سیاره‌ای که کپلر شناسایی کرده است زمین‌سان هستند؛ اما این اکتشافات دنیای علم را به لرزه درآورده‌اند؛ زیرا این اکتشافات نشان می‌دهند که تنها در کهکشان راه شیری، میلیاردها سیاره این‌چنینی وجود دارند که تعداد زیادی از آن‌ها می‌توانند زمین‌سان و قابل سکونت باشند.

کپلر در سال ۲۰۱۳ توانست جمع‌آوری داده‌های نخستین مأموریت خود را به اتمام برساند. دانشمندان برای تجزیه و تحلیل این اطلاعات به چندین سال زمان نیاز دارند؛ زیرا معمولاً تجزیه، تحلیل و تأیید این اطلاعات دشوار است. سوزان تامپسون می‌گوید به‌ احتمال زیاد، این آخرین تجزیه و تحلیل داده‌های کپلر خواهد بود. کپلر اخیراً با دو مشکل سخت‌افزاری جدی روبرو شده که توانایی‌ آن برای مشاهده بخشی از آسمان را محدود کرده است و همین می‌تواند به پایان مأموریت آن منجر شود.

ستاره

اما دانشمندان یک برنامه‌ی جایگزین دارند که به آن مأموریت K2 می‌گویند و از سال ۲۰۱۴ آن را کلید زده‌اند. دانشمندان  در واقع از محدودیت‌هایی که برای کپلر ایجاد شده است، برای مطالعه و بررسی اجرام مختلفی همچون ابر نواخترها، ستاره‌های کودک، دنباله‌دارها و حتی سیارک‌ها استفاده می‌کنند. کپلر در واقع یکی از برنامه‌های دانشمندان است؛ زیرا تلسکوپ‌های دیگر نیز در این نوع تلاش‌ها موفق ظاهر شده‌اند. به‌عنوان مثال، در ماه فوریه خبر کشف ۷ سیاره‌ی سنگی زمین‌سان که به دور یک ستاره کوتوله سرخ گردش می‌کنند نیز توجه دانشمندان را به خود جلب کرد.

چنین کوتوله‌های سرخی در جهان فراوان هستند؛ اما در مقایسه با ستاره‌های شبیه به خورشید، فوران‌های خورشیدی وکرونال‌های عظیمی دارند. این ستاره‌ها در مقایسه با سایرین، بیشترین سیاره‌های سنگی را در ناحیه  Habitable Zone  قرار داده‌اند؛ بنابراین گزینه‌های بسیار خوبی برای جستجوی نشانه‌های حیات فرازمینی به شمار می‌روند.تاريخ : جمعه 2 تير 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هرساله در اشتوتگارت آلمان، ۵۸ نفر از مشهورترین خبرنگاران صنعت خودروی دنیا، برای انتخاب بهترین پیشرانه‌ی تولیدی جهان، گرد هم می‌آیند. امسال هم قدرت پیشرانه در کنار مصرف سوخت و سایز نهائی، مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر منتخبین این همایش بوده و منجر به کسب بالاترین امتیاز، برای پیشرانه‌ی ۸ سیلندر فراری شده است.

فراری 488

این نمونه، در خودروی بسیار موفق و محبوب فراری 488 GTB استفاده می‌شود و ۶۶۰ اسب بخار قدرت دارد. بهترین پیشرانه‌ی سال، ۳.۹ لیتر حجم دارد و به لطف استفاده از فناوری توربوی دوگانه، گشتاور ۷۶۰۰ نیوتن‌متر تولد می‌کند. با توجه توانایی‌های فنی ایده‌آل در فراری 488 GTB، میانگین مصرف سوخت ۱۱.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر برای این مدل، فراتر از انتظار است.

فراری 488 GTB برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به زمان ۳ ثانیه احتیاج دارد و ظرف ۶.۴ ثانیه به سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. نهایت سرعت این خودرو، ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت برآورد می‌شود و آستانه‌ی قیمت ۲۵۰ هزار دلار به همراه دارد.

بهترین پیشرانه‌ی تازه‌وارد

قوای محرک آکورا NSX که با فناوری مدرن هیبریدی هوندا ارائه می‌شود، به‌عنوان برترین پیشرانه‌ی جدید سال ۲۰۱۷ رسید. این مدل، از یک پیشرانه‌ی ۶ سیلندر بنزینی توئین‌توربو به حجم ۳.۵۵ لیتر و سه موتور برقی استفاده می‌کند. دو موتور الکتریکی در جلو قرار دارند که هرکدام قدرت ۳۷ اسب بخار و گشتاور ۵۳ نیوتن‌متر تولید می‌کنند؛ درحالی‌که موتور برقی سوم در قسمت عقب NSX، قدرت ۴۷ اسب بخار و گشتاور ۱۴۸ نیوتن‌متر به همراه دارد.

آکورا NSX

مجموع قدرت آکورا NSX با این سیستم، ۵۰۰ اسب بخار در دور موتور ۵۰۰۰ دور بر دقیقه است، اما گشتاور ۵۵۰ نیوتن‌متر از دور موتور ۲۰۰۰ دور بر دقیقه تولید خواهد کرد که برای ثبت سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، در زمان ۳ ثانیه و ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت در زمانی حدود ۷ ثانیه کافی خواهد بود. این خودرو با میانگین مصرف سوخت ۱۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و نهایت سرعت ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت عرضه می‌شود؛ ضمن اینکه در نسخه‌ی پایه ۱۵۶ هزار دلار قیمت دارد.

بهترین پیشرانه‌ی کم‌مصرف و الکتریکی

البته تعریف خودروی سبز با مدل الکتریکی متفاوت است و یک محصول بنزینی یا هیبریدی می‌تواند با راندمان مطلوب، یک محصول دوستدار محیط زیست محسوب شود؛ اما در سال ۲۰۱۷، کارشناسان یک جایزه‌ی مشترک برای این بخش در نظر گرفتند و به اتفاق آرا، پیشرانه‌ی استفاده‌شده در تسلا مدل X و مدل S به جایگاه اول رسید.

پیشرانه تسلا

آنچه عجیب به نظر می‌رسد، حضور چند پیشرانه‌ی مختلف در محصولات تسلا است و هیئت داوران، اشاره‌ی مستقیمی به نوع خاصی از آن‌ها نکرده‌اند. این پیشرانه‌ها ظرفیت باتری ۷۵ تا ۱۰۰۰ کیلووات ساعت به همراه دارند و با هر شارژ کامل، تا مسافت ۶۲۰ کیلومتر حرکت می‌کنند؛ درحالی‌که آستانه‌ی قیمت سدان تسلا مدل S، حدود ۷۰ هزار دلار و کراس‌اوور تسلا مدل X، نزدیک به ۸۴ هزار دلار است.

تسلا X

خودروهای تسلا برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، کمتر از ۳.۵ ثانیه زمان می‌برند و حدودا ظرف ۸ ثانیه پس از شروع حرکت، به سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسند. نهایت سرعت این خودروها، به ۲۱۰ تا ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است.

بهترین پیشرانه‌ی بالای ۴ لیتر

همان‌طور که قابل پیش‌بینی بود، پیشرانه‌ی ۶.۳ لیتری ۱۲ سیلندر فراری F12 برلینتا و مدل GTC4 لوسو، عنوان اول این گروه را به دست آورد. این پیشرانه با قدرت ۵۸۰ اسب بخار و گشتاور ۷۰۰ نیوتن‌متر، رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در زمان ۳ ثانیه و نهایت سرعت ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت فراهم می‌کند.

فراری لوسو GT4C

میانگین مصرف سوخت در فراری GTC4 لوسو، ۱۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است و با آستانه‌ی قیمت ۳۰۰ هزار دلار فروخته خواهد شد.

بهترین پیشرانه‌ی دنیا با حجم موتور ۲ تا ۴ لیتر

در این بخش، جوایز متعددی به پیشرانه‌های ۲ تا ۲.۵ لیتر، ۲.۵ تا ۳ لیتر، ۳ تا ۴ لیتر تنفس طبیعی و ۳ تا ۴ لیتر توربوشارژ اعطا شد. در گروه ۲ تا ۲.۵ لیتر، نمونه‌ی ۵ سیلندر توربوشارژ ساخت آئودی به مقام اول رسید که روی مدل‌های TTRS و RS33 استفاده می‌شود.

پیشرانه آئودی

نسخه‌ی RS آئودی TT با این پیشرانه‌ی ۲.۵ لیتری می‌تواند قدرت ۴۰۰ اسب بخار و گشتاور ۴۸۰ نیوتن‌متر به همراه داشته باشد تا ظرف ۳.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و میانگین مصرف سوخت ۱۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر داشته باشد.

آئودی TTRS

در گروه پیشرانه‌های ۲.۵ تا ۳ لیتر، نمونه‌ی ۶ سیلندر تخت و توربوشارژ پورشه 911، بهترین مدل سال شد و امتیاز بیشتری در مقایسه با محصول بی‌ام‌و در مدل‌های M4 و M3 گرفت. از سویی دیگر، نسخه‌ی ۳.۹۹ لیتری تنفس طبیعی فراری که در مدل کالیفرنیا T استفاده می‌شود، در گروه خود، عنوان بهترین پیشرانه‌ی سال را دریافت کرد.

فراری کالیفرنیا T

مدل فعلی فراری کالیفرنیا T، قدرت ۵۵۲ اسب بخار و گشتارو ۷۵۵ نیوتن‌متر فراهم می‌کند که برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در زمان ۳.۳ ثانیه و نهایت سرعت ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت کافی خواهد بود. قیمت نهائی کالیفرنیا T، با میانگین مصرف سوخت ۱۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، نزدیک به ۲۰۰ هزار دلار است.

بهترین پیشرانه‌ی دنیا با حجم موتور ۱ تا ۲ لیتر

این گروه هم به زیر شاخه‌هایی تقسیم شده است که شامل بهترین نمونه‌ی ۱.۸ تا ۲ لیتر برای پورشه باکستر و کایمن، بهترین نسخه‌ی ۱.۴ تا ۱.۸ لیتر به نسخه‌ی استفاده شده در بی‌ام‌وi8 و عنوان بهترین پیشرانه‌ی ۱ تا ۱.۴ لیتر به پژو سیتروئن رسید که در نمونه‌های مختلف، از ۸۲ تا ۱۳۵ اسب بخار، قدرت دارند.

پورشه باکستر 718

نسل جدید پورشه باکستر و کایمن، با پیشرانه‌ی مجهز به توربوشارژ و اینترکولر به حجم ۲ لیتر ارائه می‌شود که قدرت ۳۰۰ اسب بخار و گشتاور ۳۸۰ نیوتن‌متر فراهم می‌کند. این خودرو که به نام پورشه 718 نیز شناخته می‌شود، ظرف ۴ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و ۱۰ ثانیه پس از شروع حرکت، سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت خواهد داشت. نهایت سرعت باکستر، ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت است و با میانگین مصرف سوخت ۹.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، آستانه‌ی قیمت ۵۷ هزار دلار به همراه دارد.

بهترین پیشرانه‌ با حجم کمتر از ۱ لیتر

فورد، سلطان بی‌رقیب پیشرانه‌های این گروه در سال‌های اخیر بوده است. برای سال ۲۰۱۷ نیز نسخه‌ی اکوبوست ۹۹۹ سی‌سی مدل فیستا، برای ششمین سال متوالی بهترین پیشرانه‌ی دنیا با حجم کمتر از ۱ لیتر شناخته شد.

فورد فیستا

فورد فیستا با پیشرانه‌ی ۱ لیتری اکوبوست، دو نسخه‌ی ۱۰۰ و ۱۲۵ اسب بخار دارد که میانگین مصرف سوخت هر دو مدل نزدیک به ۴.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. فیستا با نمونه‌ی ۱۲۵ اسب بخار، ظرف ۱۰ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و به لطف گشتاور ۱۷۰ نیوتن‌متر، می‌تواند به نهایت سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. آستانه‌ی قیمت این خودرو، ۱۴ هزار دلار است.تاريخ : جمعه 2 تير 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

airport.jpg

استارتاپ پال وی Pal-v در هلند از نمونه در حال تکمیل خودروی پرنده خود که تا سال دیگر به بازار می آید رونمایی کرد.

به نقل از دویچه وله،این خودروی پرنده در حالت بسته بودن ملخ‌ها همانند یک خودرو در خیابان به حرکت در می‌آید.

طول این خودرو پرنده 4 متر و عرض آن 2 متر بوده و به قدری جمع و جور است که به راحتی می‌تواند در هر پارکینگی جای گیرد.

متخصصان این استارتاپ پس از آزمایش این خودروی جدید در خیابان و در آسمان،نتایج آن را موفقیت آمیز اعلام کردند.

گفتنی است که نمونه اولیه این خودرو پرنده 5 سال قبل عرضه شده است.

این استارتاپ به دلیل هزینه‌های بالا،تکمیل نمونه اولیه این خودرو را متوقف ساخته اما مدل نهایی آن در حال تکمیل بوده و تا سال آینده آماده عرضه در بازار خواهد شد.

40 مهندس در نزدیکی آمستردام دور هم جمع شده و نزدیک به 20 سال است که روی این ایده کار می‌کنند.زیرا ترکیب ویژگیهای و توانایی‌های یک خودور با یک دستگاه پرنده کار آسانی نیست.

یکی از چالش‌هایی که مهندسان با آن مواجه هستند مسئله وزن است زیرا پایین نگه داشتن وزن این خودرو و رساندن آن به وزنی که هم برای جاده و هم برای پرواز در آسمان مناسب باشد کار آسانی نیست.

همچنین مقررات وضع شده برای پرواز در آسمان و حرکت در خیابان نیز باید در نظر گرفته شود زیرا این قوانین گاهی با یکدیگر همخوانی ندارند.

این مهندسان سالها برای دستکاری موتور یک خودرو وقت صرف کردند تا بتواند به طور همزمان موتور یک هواپیما هم باشد.زیرا این دو مسئله کاملا متفاوت است. سرمایه گذاران نیز با میلیون‌ها یورو کمک مالی،این استارتاپ را در رسیدن به هدف یاری کردند.

مهندسان این پروژه در ابتدا کار را آسان تصور می‌کردند اما با گذشت زمان دریافتند که این کار ترکیبی از سخت کوشی به همراه اختراع بوده و بسیار سخت‌تر از تصور اولیه آنها است.

در حال حاضر بخش زمینی خودروی پرنده تکمیل شده است.

راندن با این خودرو احساس عجیبی را منتقل می‌کند چرا که سر پیچ‌های جاده،راننده احساس می‌کند که در حال موتور سواری است.

حداکثر سرعت این خودرو 180 کیلومتر بر ساعت است.

همچنین کابین پرواز این خودروی پرنده نیز تکمیل شده و تنها می‌بایست هر دو بخش را سرهم کرد.

این خودرو پرنده مشکل ترافیک را برای شهرهای پر جمعیت برطرف کرده و با استفاده از آن دیگر خبری از ترافیک‌های شهری و از دست دادن زمان نبوده و مسافران به راحتی به مقصد خود می‌رسند.

علاقمندان زیادی به آزمایش این خودرو پرنده تمایل نشان داده‌اند به طوریکه هزاران نفر برای یکبار امتحان کردن آن داوطلب شده‌اند.

قیمت این خودرو پرنده 500 هزار یورو خواهد بود و می توان آن را پیش خرید کرد.تاريخ : جمعه 2 تير 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

dims.jpg

آژانس فضایی اروپا اعلام کرد از سال 2026 با اختصاص 26 تلسکوپ تلاش برای یافتن سیارات مشابه زمین را آغاز می‌کند.

به نقل از انگجت، ماموریت "پلاتو"(PLATO) که مخفف عبور و مرور سیاره‌ای و نوسانات ستاره‌ای است، از سال 2026 برای یافتن سیارات مشابه زمین آغاز خواهد شد.

تا به حال منجمان و دانشمندان سیارات فراخورشیدی بسیاری را یافته‌اند که بسیاری از آنها در نتیجه انجام ماموریت‌هایی نظیر "تراپیست"(Trappist) و "کپلر"(Kepler) بوده است.

در چند روز گذشته "سازمان فضایی آمریکا" (ناسا) اعلام کرد که موفق شده است با استفاده از تلسکوپ کپلر 10 سیاره هم‌اندازه زمین را از بین 219 سیاره فراخورشیدی شناسایی کند.

ماموریت پلاتو قصد دارد به دنبال سیاراتی ورای تمام اکتشافات کنونی بگردد.

در این ماموریت از 26 تلسکوپ که در یک ماهواره تعبیه خواهند شد، استفاده می‌شود.

در طول مدت یک تا دو سال بخش زیادی از کهکشان بوسیله این تلسکوپ‌ها رصد می‌شود. این تلسکوپ‌ها سیارات را پس از عبور آنها از مقابل ستاره میزبانشان مشاهده می‌کنند و ماهواره پلاتو سن، جرم، شعاع و ویژگی‌های دیگر آنها را مشخص می‌کنند.

محققان حاضر در این پروژه امیدوارند بتوانند با توجه به حجم وسیع داده‌های ارسالی از این ماهواره بتوانند سیاراتی مشابه زمین را که قابلیت زیستن داشته باشند، بیابند.

طبق برنامه‌ریزی‌ها این پروژه از سال 2026 آغاز شده و چهار سال به طول می‌انجامد.تاريخ : جمعه 2 تير 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بتن

محققان مرکز رشد دانشگاه آزاد استان هرمزگان با استفاده از نانو سیلیس، بتن مقاوم در برابر فرسایش و خوردگی تولید کردند.

 ساخت بتن‌های نانو با مقاومت بالا با استفاده از نانو سیلیس (Colloida Silica) و نانو لوله‌ها از سوی یکی از شرکت‌های دانش بنیان مرکز رشد دانشگاه آزاد استان هرمزگان توسط عماد کمالی اجرایی شد.

نانو سیلیس (Sio2) یک افزودنی فوق پیشرفته بتن و بر اساس تکنولوژی نانو است که برای دستیابی به بتن‌های خاص و توانمند طراحی شده است.

استفاده از نانو سیلیس در بتن ریزی‌های مجاور ساحل دریاها به طور جدی مورد توجه مهندسین ساختمان قرار گرفته است و با توجه به خصوصیات منحصر به فرد این نوع بتن مانند بهبود خواص مکانیکی و افزایش دوام بتن، روند به کارگیری آن در کشورهای پیشرفته رو به افزایش است.

نانو، با حالت غیر کریستالی که به ذرات بی نهایت ریز با قطر نانو می‌دهد، برای استفاده به عنوان یک ماده سیمانی در بتن بسیار مناسب است.

افزودن نانو سیلیس به مخلوط بتن باعث می‌شود سیلیس فعال آن با محلول هیدروکسید کلسیم Ca 2(OH) آزاد  موجود در منافذ موئین بتن ترکیب شود و کریستال سیلیکات کلسیم نامحلول تولید شود. این امر موجب تراکم ساختار خمیر سیمان، کاهش نفوذپذیری و افزایش مقاومت بتن خواهد شد.

از جمله مزایای این نانو بتن می‌توان به افزایش مقاومت فشاری، خمشی و کششی بتن،‌ افزایش مقاومت بتن در برابر فرسایش،‌ کاهش قابل توجه نفوذپذیری بتن، جلوگیری از نفوذ یون کلروسولفات‌ها و سایر مواد شیمیایی مخرب به داخل بتن اشاره کرد.

با توجه به این مزایا از بتن‌های نانو می‌توان در مواردی چون اجرای بتن در سواحل دریا، اسکله‌ها و پل‌ها، ساخت بتن‌های با مقاومت بالا، ساخت بتن سدها، ‌کانال‌ها،‌تونل‌ها و مخازن و منابع آب، کف‌سازی و نماسازی و ساخت بتن‌ها برای مناطق با خوردگی بالا استفاده کرد.تاريخ : جمعه 2 تير 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

حشره کش

با توجه به افزایش مقاومت حشرات در برابر آفات شیمیایی، پژوهشگران پارک علم و فناوری گیلان با استفاده از 3 نوع گیاه، حشره‌کشی را برای دفع حشرات موذی خانگی عرضه کردند و به گفته آنها از این محصول در یک بیمارستان و خوابگاه استفاده شده است.

آیدین زیبایی، مجری طرح  با اشاره به استفاده از حشره کش‌های شیمیایی،‌ گفت: امروزه استفاده از حشره کش‌های شیمیایی مشکلات فراوانی چون آلودگی‌های زیست محیطی، ایجاد انواع سرطان‌ها و مقاومت آفات را ایجاد کرده است.

وی از تولید حشره کش‌های گیاهی خبر داد و اظهار کرد: این حشره‌کش با استفاده از اسانس‌های گیاهی تولید شده و می‌توان آن را به عنوان جایگزینی برای انواع حشره‌کش‌های شیمیایی معرفی کرد.

زیبایی، فرمولاسیون این حشره را بر پایه عصاره 3 گیاه عنوان کرد و یادآور شد: علاوه بر آن حلال‌های این حشره‌کش نیز بر پایه گیاهان است.

مجری طرح با تاکید بر اینکه این حشره‌کش برای حشرات خانگی تولید شده است، خاطر نشان کرد: این حشره‌کش برای از بین بردن انواع حشرات خانگی چون سوسک، پشه و مورچه کاربرد دارد و زمان ماندگاری آن نیز یکی دو روز کمتر از حشره‌کش‌های شیمیایی است.

این محقق، با تاکید بر اینکه این محصول پس از اجرای آزمون‌های مختلف دارای تائیدیه علمی از دانشگاه آرهوس دانمارک است، یادآور شد: این محصول برای از بین بردن ساس در یکی از بیمارستان‌های ساوه و خوابگاه دانشگاه تهران استفاده شده است.

زیبایی با اشاره به نحوه اثرگذاری این حشره‌کش بر روی حشرات توضیح داد: نقاط اثرگذاری این حشره‌کش از طریق سیستم گوارشی،‌ تنفسی و پوستی است و در صورتی که حشره از محل‌هایی که این حشره‌کش پاشیده شده است، عبور کنند؛ از طریق جذب سیستم گوارشی و تنفسی از بین می‌روند.

وی یکی از مشکلات حشره‌کش‌های شیمیایی را مقاومت آفات به آن دانست و ادامه داد: این در حالی است که این حشره‌کش هیچ نوع مقاومتی در حشرات ایجاد نخواهد کرد.

این محقق، عدم آلودگی‌های زیست محیطی را از نقاط قوت این محصول عنوان کرد و افزود: این حشره‌کش قابل استفاده در اماکن عمومی و فضا بسته است و قادر به دورکردن سریع حشرات موذی خواهد بود.تاريخ : جمعه 2 تير 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

محقق دانشمند

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری‌های التهابی دانشگاه علوم پزشکی مشهد،گفت: برای اولین بار در کشور پروژه‌ای بزرگ تحت عنوان «ارائه سکانس ویروس اچ تی ال وان» برای ایرانی‌ها انجام شده و به زودی به پایان خواهد رسید.

 دکتر هوشنگ رفعت پناه با اعلام این خبر اظهار کرد: این پروژه که به مدت دو سال و نیم در حال انجام است و ظرف چند هفته آینده تمام می‌شود، تلاش دارد تا بیماران بومی منطقه را در جریان تمام مشخصات سکانس و ساختار بیماری قرار دهد. در ابتدای این پروژه کار بر روی ساختار سکانس ویروس در بیماران کریر و هم تی اس پی انجام شد و از این پس اگر کسی بخواهد در این زمینه کار درمانی انجام دهد، می‌تواند از این منبع اطلاعاتی استفاده کند.

وی با بیان این که این سکانس به عنوان یک منبع اطلاعاتی مهم در شناخت و درمان این بیماری کمک‌کننده خواهد بود، تاکید کرد: این کار به اسم ایران شناخته خواهد شد و کمک خواهد کرد تا تفاوت بین افراد بیمار و ناقل بیماری مشخص شود؛ همچنین هر کس در آینده بخواهد واکسنی برای این بیماری طراحی کند و یا روشی آزمایشگاهی ارائه دهد، قطعا به این منبع مراجعه خواهد کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: هنگامی که بخواهیم برای عامل پاتوژن، واکسنی را تولید کنیم باید ساختار ژنتیکی بیماری را در اختیار داشته باشیم. با انجام این کار بر روی این بیماران اکنون می‌توان به عنوان منبع اطلاعاتی در خصوص این بیماری اقدامات لازم را صورت دهیم.

رفعت پناه در ارائه گزارش جامع مرکز تحقیقات بیماری‌های التهابی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید براین نکته که این مرکز در ابتدای سال ۱۳۹۰ کار خود را آغاز کرده است، گفت: با توجه به این که عمده کارهای این مرکز تحقیقات بر روی بیماری‌های اچ تی ال وی وان، بیماری‌های التهابی و بروگر متمرکز است، در تلاش هستیم تا در شورای پژوهشی دانشگاه تبدیل به مرکز تحقیقات اچ تی ال وی وان شده و تحت این عنوان کار خود را ادامه دهیم.

وی تاکید کرد: استان خراسان رضوی و شهرستان‌های نیشابور و سبزوار از نظر آلودگی به ویروس اچ تی ال وان آمار بالایی را به خود اختصاص داده‌اند و از این جهت ایجاد مرکز تحقیقات اچ تی ال وی وان می‌تواند جهت شناسایی و کاهش آمار این بیماری کمک‌کننده باشد.

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری‌های التهابی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: این مرکز دارای 6 عضو هیأت علمی آموزشی و فاقد اعضای هیأت علمی پژوهشی است و تمام طرح‌های تحقیقاتی و مقالات خود را نیز به همت محققان آموزشی خود انجام می‌دهد.

رفعت پناه افزود: در این مرکز تحقیقات تلاش می‌شود تا روش‌های درمانی بیماری‌های اچ تی ال وی وان، بیماری عصبی اس پی، بیماری التهابی بورگر و ای تی ال؛ بیماری خونی ناشی از ویروس اچ تی ال وی وان شناخته شوند.

 وی خاطرنشان کرد: این مرکز تحقیقات با مرکز تحقیقات روماتولوژی، دانشکده دندانپزشکی و ... پروژه‌های مشترک بسیاری را انجام داده و از جمله مراکزی است که بیشترین دانشجویان پی اچ دی را در مسیر تحقیقات خود دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در شهر مشهد از هر ۱۰۰ نفر حدود ۱/۲ نفر به ویروس HTLV۱ آلوده هستند که این آمار در شهر سبزوار حدود ۶/۱ و در نیشابور هفت درصد را به خود اختصاص داده است. موازی با این مرکز ستاد HTLV۱ نیز در دانشگاه وجود دارد که علاوه بر درمان بیماران تلاش در ایجاد ارتباط میان این مرکز و ستاد دارد.

رفعت پناه یادآور شد: فرد مبتلا به ویروس HTLV۱ بین سه تا پنج درصد به این بیماری مبتلا و ۹۵ درصد سالم باقی می‌مانند؛ اما در مجموع این بیماری به عنوان معضلی بهداشتی برای کل استان خراسان رضوی به دلیل انتقال از طریق جنسی، شیر مادر و معتادان تزریقی شناخته می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه خانواده‌ها پس از آگاهی از این موضوع که به این بیماری مبتلا شده‌اند، نگرانی خود را به دلیل راه‌های انتقال در طول زندگی بروز داده و این مهم، معضلات اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی و اخلاقی خاص خود را به دنبال داشته است که تلاش داریم با معرفی این ویروس در مسیر حساسیت‌زدایی حرکت کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: از سال ۹۳ تا کنون حدود ۵۰ طرح تحقیقات در این مرکز ارائه شده است و میانگین سالانه ۲۰ مقاله از سوی اعضای هیأت علمی منتشر می‌شود.

رفعت پناه هدف از ایجاد این مرکز را وسعت بیماری‌های التهابی دانست و تصریح کرد: با توجه به این که بیماری‌های التهابی شامل بیماری‌های عفونی، روماتولوژی، آلرژی و آسم می‌شود، بر این اساس بر آن شده‌ایم که بر روی بیماری‌های ایمونولوژی متمرکز شده و در حوزه التهاب حرکت کنیم.

وی تاکید کرد: التهاب پایه ایمونولوژیک دارد و هدف این مرکز کار بر روی این گونه بیماری‌ها است؛ بر این اساس ارتباط بسیار خوبی میان این مرکز تحقیقات با دانشکده دندانپزشکی در حوزه دهان و دندان و در زمینه‌های مختلف بیماری‌های التهابی شکل گرفته است.

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری‌های التهابی خاطرنشان کرد: این مرکز علاوه بر طرح‌های مشترکی که با سایر دانشگاه‌ها همچون تبریز، تهران و یزد داشته؛ در طرحی مشترک با دانشگاهی در انگلستان تلاش کرده است تا در قالب پایان‌نامه دانشجویی اقدام به تولید پروتئینی جهت ایجاد مکانیسم جلوگیری از التهاب کرده و این اختراع خود را به ثبت برساند.

رفعت پناه تاکید کرد: در پروژه‌ای مشترک با دانشگاه منچستر انگلستان بر درمان کورکومین به دلیل خاصیت ضد التهابی آن پرداخته؛ که در این پروژه کلینیکال ترایال،  ۲۰ بیمار را طی مدت سه ماه با کورکومین درمان و علائم بیماری و فاکتورهای ویروسی را بررسی کرده و در ادامه هشت پروژه مشترک در این خصوص نوشته شد.

وی خاطرنشان کرد: در اقدامی بزرگ و مشترک با دانشگاهی دیگر که تا حدود سه هفته آینده به سرانجام می‌رسد؛ به درمان برخی بیماری‌ها با تمرکز بر روی ماده دارویی بسیار گران که در برزیل و ژاپن تولید می‌شود پرداخته و بنا است در ایران نیز تهیه این ماده دارویی دنبال شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: این ماده دارویی اکنون حدود ۹۰ میلیون تومان هزینه برای هر بیمار در بردارد و ما در تلاش هستیم با موفقیت در این پروژه از هزینه‌کرد دو میلیارد تومانی برای این دارو بکاهیم.

رفعت پناه از ثبت سه اختراع در این مرکز خبر داد و تصریح کرد: این سه اختراع در خصوص تولید پروتئین‌های نوترکیب بوده است که دو پروتئین به عنوان واکسن بیماری سل و یک پروتئین جهت درمان بیماری‌های التهابی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری‌های التهابی از ارتباط این مرکز تحقیقات با مراکز تحقیقات سرطان خبر داد و افزود: در خصوص فاکتورهای التهابی بیماران سرطانی با مرکز تحقیقات سرطان، در بحث پیوند نیز با مرکز تحقیقات پیوند و با موسسه نیماد نیز بر روی چند طرح تحقیقاتی در حال کار هستیم.

وی اضافه کرد: در خصوص ارتباط بیماری اچ تی ال وی وان با سرطان باید گفت ویروس اچ تی ال وی وان سرطان ای تی ال را که بیماری خونی بسیار مهمی است و ظرف دو ماه بیمار را از پای در می‌آورد، ایجاد می‌کند. بیماری هپاتیت بی و سی نیز در صورت عدم مراقبت به بیماری‌های سرطانی تبدیل می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: یکی از بهترین راه‌های پیشگیری در درمان بیماری هپاتیت بی، واکسن این بیماری و استفاده آن از سوی تمام افراد خانواده است؛ اما در مورد بیماری HTLV۱ باید با پیشگیری از راه‌های انتقال بیماری مراقب عدم انتقال آن از طریق شیر مادر باشیم.

رفعت پناه افزود: سالانه دو کارگاه با موضوعات تکنیک‌های کشت سلولی در مرکز تحقیقات برگزار کرده و تلاش داریم تا با در اختیار گذاشتن امکانات آزمایشگاهی به دانشجویان پی اچ دی و کارشناسی ارشد حمایت‌های لازم را جهت پیشبرد اهداف تحقیقاتی این قشر انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: این مرکز علاوه بر برگزاری همایش‌های مناسب کشوری اقدام به چاپ سه کتاب با عناوین ایمونولوژی سلولی مولکولی، مبانی ایمونولوژی و ویروس HTLV۱ و بیماری‌های وابسته کرده است.

رفعت پناه تاکید کرد: در کاری مشترک مقاله‌ای را با ضریب نفوذ ۹۸/۱۰ با موضوع درمان بیماری ATL به عنوان ویروس بیماری HTLV۱  انجام داده‌ایم.

وی تصریح کرد: این مرکز نه تنها در کشور بلکه در جهان به عنوان مرکز تحقیقات HTLV۱ شناخته شده است و مقالات این مرکز به دلیل درمانی بودن کاربردی‌ترین مقالات هستند.

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری‌های التهابی افزود: این مرکز با توجه به کار بر روی سیستم ایمنی بدن در بیماری‌زایی نیز نقشی موثر داشته و تلاش دارد تا با ارائه طرح‌های مشترک با جهاد دانشگاهی و دیگر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، به تعیین دلایل بروز بیماری در منطقه خراسان رضوی و مشخص کردن مکانیزم‌های نشان‌دهنده تعداد افراد آلوده در هر منطقه بپردازد.

دکتر رفعت پناه یادآور شد: بر اساس اطلاعات تئوری این شبهه وجود دارد که رشد بیماری HTLV۱ در نیشابور به دلیل وجود بازار برده فروش‌ها در این شهر و انتقال ویروس از آفریقا بوده باشد و برای تائید و یا رد این نظریه که این ویروس از طریق افغان‌ها از مسیر راه ابریشم وارد منطقه خراسان رضوی شده است، بر روی حدود ۶۰۰ نفر افغانی آزمایش بیماری را انجام داده و با توجه به دچار نبودن حتی یک افغانی این نظریه را رد کردیم.

وی در پایان گفت: رجیستری HTLV۱ نیز جزو رجیستری‌های ثبت شده دانشگاه است که در حال حاضر اطلاعات اولیه آن را انجام داده و امید داریم با انجام این کار، اطلاعات و پیگیری‌های لازم در خصوص بیماران انجام شود.

به گزارش ایسنا، ویروس HTLV-I در سال ۱۹۸۰ از رده سلولی لنفوم سلول T در بیماری که در ابتدا تشخیص لنفوم پوستی سلول T برای او مطرح بود، جدا شد. بعداً مشخص شد که بیمار مذکور به نوع مشخصی از لنفوم (که برای اولین بار از ژاپن گزارش شد) به نام لوسمی/ لنفوم سلول T بزرگسالان (ATL)مبتلا بوده است. یافته‌های سرولوژیک نشان داده‌اند که HTLV-I عامل حداقل دو بیماری مهم ATL و پاراپارزی اسپاستیک گرمسیری که میلوپاتی وابسته به ( HAM HTLV-I) نیز نامیده می‌شود، است. همچنین ممکن است HTLV-I در سندرم‌های درماتیت عفونی و یووئیت نقش داشته باشد.

عفونت HTLV-I حداقل به سه طریق منتقل می‌شود؛ از مادر به کودک بویژه توسط شیر مادر، از طریق فعالیت جنسی و عمدتاً از مرد به زن و انتقال خونی از طریق ترانسفوزیون خون آلوده و یا توسط سوزن‌های آلوده که شایعترین راه است. در مقایسه با HIV که می‌تواند به صورت مستقل از سلول منتقل شود، HTLV-I کمتر عفونت‌زا بوده و انتقال آن معمولاً به تماس سلول به سلول نیاز دارد.تاريخ : جمعه 2 تير 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 احتمالاً تابه‌حال در رابطه با مکان‌یابی و پیدا کردن گوشی‌های هوشمند اندرویدی و iOS مطالبی را خوانده‌اید و یا ممکن است از اپلیکیشن‌های مربوطه در همین زمینه استفاده کرده باشید؛ اما وقتی صحبت از لپ‌تاپ‌های با سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و یا Mac OS به میان می‌آید، کسی راهی برای مکان‌یابی آن‌ها در هنگامی‌که به سرقت می‌روند نمی‌شناسد. در این مقاله راهکارهای رایگان و ساده‌ای برای یافتن سارق و مکانی که لپ‌تاپ‌تان در آنجا قرار گرفته است با نمایش محل دقیق آن بر روی نقشه، معرفی می‌گردد.
 
ردیابی لپ‌تاپ‌های سرقت شده بر روی نقشه و پیدا کردن سارق

لپ‌تاپ‌ها و نت‌بوک‌ها ازجمله رایانه‌های کوچک و قابل‌حملی هستند که به دلیل حجم کم و وزن بسیار کمتر نسبت به رایانه‌های معمول، مشتاقان فراوانی دارند و به خاطر همین مزایا آن‌ها به رایانه‌های قابل‌حملی تبدیل شده‌اند که می‌توانید آن‌ها را همواره با خود به همراه داشته باشید.

اما همین قابل‌حمل بودن آسان لپ‌تاپ‌ها، باعث می‌شود طعمه خوبی برای سارقانی باشند که در کمین‌اند تا در یک‌لحظه رایانه‌ی شما را به سرقت ببرند.

یک لپ‌تاپ برای صاحبش کاربردهای متفاوتی دارد، می‌تواند یک مرکز سرگرمی و بازی باشد، درگاهی برای دسترسی به وب و اینترنت و یا ابزاری برای حسابرسی و حسابداری و انجام کارها و پروژه‌های مختلف در داخل و خارج از خانه.
 
 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟

از این‌ها که بگذریم لپ‌تاپ‌ها انصافاً یک سخت‌افزار گران‌قیمت محسوب می‌شوند و هیچ‌کس دوست ندارد این سخت‌افزار گران‌قیمت را از او به سرقت ببرند. مسلماً بهتر است قبل از هر چیز مراقب باشیم تا کسی لپ‌تاپمان را سرقت نکند ولی اگر این اتفاق افتاد چه باید کرد؟

احتمالاً تابه‌حال در رابطه با مکان‌یابی و پیدا کردن گوشی‌های هوشمند اندرویدی و iOS مطالبی را خوانده‌اید و یا ممکن است از اپلیکیشن‌های مربوطه در همین زمینه استفاده کرده باشید؛ اما وقتی صحبت از لپ‌تاپ‌های با سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و یا Mac OS به میان می‌آید، کسی راهی برای مکان‌یابی آن‌ها در هنگامی‌که به سرقت می‌روند نمی‌شناسد.

در ادامه این مقاله راهکارهای رایگان و ساده‌ای برای یافتن سارق و مکانی که لپ‌تاپ‌تان در آنجا قرار گرفته است با نمایش محل دقیق آن بر روی نقشه، معرفی می‌گردد.

معرفی نرم‌افزار Prey

نرم‌افزار Prey یک ابزار رایگان و جالب است که قادر است دزد رایانه شما را پیدا کند و مکان دقیق لپ‌تاپ مسروقه شما را بر روی نقشه به شما نمایش دهد!

Prey شما را قادر می‌سازد تا لپ‌تاپ به سرقت رفته خود را به‌صورت کنترل از راه دور مانیتور کنید، از نمایشگرش هنگامی‌که سارق مشغول کار با آن است اسکرین‌شات گرفته، با وب کمش تصویر چهره سارق را ضبط کنید و با توجه به محل اتصال لپ‌تاپ به اینترنت محل استقرار سارق را پیدا کنید و با یک گزارش نسبتاً کامل و دقیق به سراغ پلیس بروید و بخواهید دزد را بیابد. خوشبختانه Prey کدباز و رایگان است اما ببینیم چگونه می‌توان از آن استفاده کرد.

Prey در هنگام سرقت رایانه شما؛ همانند یک مأمور مخفی اطلاعات کاملی را به‌صورت کاملاً مخفی و بدون اطلاع سارق، برای شما ارسال می‌کند. کافی است سارق لپ‌تاپ، رایانه شما را روشن کند و به اینترنت متصل شود تا اطلاعات کاملی را در مورد سارق به دست آورید.

این اطلاعات شامل: یک لیست کامل از برنامه‌های در حال اجرا و نرم‌افزارها و ابزارهای فعال – عکس‌برداری از صفحه دسکتاپ – اطلاعات کامل از شبکه WiFi – وضعیت عمومی سیستم و ده‌ها بخش دیگر است. همچنین باقابلیت جالب Prey نرم‌افزار به‌صورت خودکار و مخفی وب‌کم رایانه را روشن کرده و از چهره‌ی فردی که در حال استفاده از رایانه است و محیط پیرامون لپ‌تاپ، عکس می‌گیرد و تمامی این اطلاعات را برای شما ارسال می‌کند!

همچنین این نرم‌افزار قادر است به‌صورت لحظه‌به‌لحظه مکان دقیق لپ‌تاپ‌تان را بر روی نقشه مادامی‌که رایانه روشن و به اینترنت متصل باشد به شما نمایش دهد. بی‌شک این اطلاعات کمک شایانی در پیدا کردن سارق لپ‌تاپ و به دست آوردن مجدد لپ‌تاپتان به شما خواهد کرد.
 
 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟

Prey قابل‌استفاده در سیستم‌عامل‌های مختلف ازجمله MAC- Windows و Linux است. البته Prey تنها مختص به رایانه‌های همراه نیست و با Prey می‌توانید تلفن‌های همراه خود را نیز ردیابی کنید و در هنگام سرقت به‌راحتی از مکان گوشی بر روی نقشه باخبر شوید و یا از سارق تلفن همراهتان عکس بگیرید.

در ادامه مقاله مراحل مختلف نصب و همچنین ردیابی یک لپ‌تاپ ویندوزی را باهم مرور می‌کنیم.

قبل از شروع مراحل، ذکر این نکته ضروری است که برای ردیابی یک لپ‌تاپ سرقت شده لازم است قبلاً نرم‌افزار را بر روی آن نصب و تنظیمات کوچکی که در ادامه معرفی می‌گردد انجام دهید تا در هنگام سرقت احتمالی لپ‌تاپ بتوانید آن را ردیابی و با در اختیار قرار دادن اطلاعات دقیقی داده‌شده از جانب نرم‌افزار در اختیار مراجع قضایی به‌سرعت سارق لپ‌تاپ خود را بیابید.

ابتدا بهتر است یک اکانت مهمان در ویندوز بسازید.

در سیستم‌عامل ویندوز Prey به‌صورت یک سرویس در پس‌زمینه اجرا می‌شود. این بدین معنی است امکان ردیابی تنها زمانی فعال می‌شود که سارق به یکی از اکانتهای کاربری موجود بر روی سیستم‌عامل واردشده باشد. برای اینکه سارق بتواند به لپ‌تاپ شما وارد شود، دو راه‌حل پیش‌رو دارید: اول اینکه می‌توانید کلاً روی اکانت اصلی خود پسورد نگذارید (که البته ازنظر مسائل امنیتی شاید کار خوشایند و درستی نباشد) و راه‌حل دوم که توصیه می‌شود ساخت یک اکانت مهمان یا Guest که فاقد پسورد باشد. ‏

ساخت اکانت مهمان کار ساده‌ای است، ابتدا استارت منو را بازکنید، بر روی کامپیوتر کلیک راست کنید و گزینه‌ی Manage را انتخاب کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود در ستون سمت راستش گزینه‌ی Local Users and Groups را انتخاب کرد و سپس وارد قسمت Users شده در وسط پنجره کلیک راست کرده و با انتخاب گزینه‌ی New User می‌توانید یک اکانت جدید بسازید. ‏

برای استفاده از خدمات رایگان Prey لازم است در سایت preyproject.com ثبت‌نام کنید.

برای ثبت‌نام به آدرس panel.preyproject.com/signup مراجعه کنید. (مرحله ثبت‌نام را از داخل خود نرم‌افزار نیز بعداً می‌توانید انجام دهید)

سپس به بخش دانلود نرم‌افزار مراجعه کرده و با توجه به سیستم‌عامل رایانه‌تان نسخه مربوط به آن را از آدرس preyproject.com/download دریافت کنید. 

نرم‌افزار حجم بسیار کمی دارد، به‌طور مثال نسخه تحت ویندوز آن تنها 7 مگابایت حجم دارد.

شایان‌ذکر است با توجه به رایانه‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف و همچنین تلفن‌های مختلفی که دارید می‌توانید تا 3 دستگاه مختلف را در اکانت خود اضافه کنید. پس هم می‌توانید نسخه موبایلی و هم نسخه ویندوزی و یا مثلاً لینوکسی نرم‌افزار را دریافت و بر روی دستگاه‌های مختلف خود نصب کنید تا همواره بتوانید همه دستگاه‌های هوشمند خود را از یک کنترل پنل ردیابی کنید.
 
 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟

نصب نرم‌افزار

نصب نرم‌افزار بسیار ساده است و تنها کافی است با قبول توافق‌نامه و چند بار کلیک بر روی دکمه Next نرم‌افزار را بر روی لپ‌تاپ خود نصب کنید.
 
 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟

پس از پایان نصب نرم‌افزار، لازم است برای انجام تنظیمات آن را اجرا کنید. (توضیح اینکه لازم است در هنگام انجام مراحل بعدی به اینترنت متصل باشید)

پس از اجرای نرم‌افزار و انتخاب زبان انگلیسی، پنجره‌ای همانند تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود:
 
 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟
 
اگر طبق توضیحات این مطلب، قبلاً نسبت به ثبت‌نام در سایت Prey اقدام کرده‌اید کافی است گزینه دوم یعنی Existing user را انتخاب کنید؛ و درصورتی‌که مرحله ثبت‌نام را انجام نداده‌اید با انتخاب گزینه اول می‌توانید نسبت به ثبت‌نام در سایت اقدام کنید.

حالا می‌بایست ایمیل و کلمه عبوری که قبلاً برای ثبت‌نام در سایت استفاده کرده بودید را تایپ کرده و بر روی دکمه Sign in کلیک کنید. (توضیح اینکه: اگر پس از کلیک بر روی این دکمه با پیام خطای عجیب‌وغریب مواجه شدید می‌بایست آی‌پی خود را از ایران به کشور دیگری تغییر دهید. برای این کار از یکی از نرم‌افزارهای تغییر آی‌پی کمک بگیرید)

پس از اضافه شدن رایانه فعلی به کنترل پنل شما در سایت Prey، کار تمام است.

حالا اگر روز بد‌شانسی شما فرارسید و لپ‌تاپ‌تان به سرقت رفت بد نیست به کنترل پنل Prey وارد شوید و شانس خود را در ردیابی سارق امتحان کنید. در بخش تنظیمات کنترل پنل گزینه‌های فراوانی برای نحوه‌ی گزارش‌گیری وجود دارد اما در بالای این گزینه‌ها مهم‌ترین گزینه یعنی Missing  وجود دارد که درصورتی‌که بر روی اسلایدر مقابل این گزینه کلیک کنید لپ‌تاپ شما شروع به ارسال گزارش خواهد کرد.
 
 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟

انتخاب فاصله‌ی زمانی گزارش‌ها با شما است اما فراموش نکنید Prey در اکانت رایگان 20 گزارش برای هر رایانه یا تلفن همراه را در پنلش ثبت خواهد نمود پس اگر فکر می‌کنید دریافت چند گزارش با فاصله‌ی زمانی کوتاه شما را به سارق نزدیک نمی‌کند می‌توانید فاصله‌ی زمانی را بیشتر کنید یا در شرایط برعکس کمترش کنید. گزارشی که Prey به شما می‌دهد می‌تواند اطلاعات فراوانی را دربر داشته باشد از شماره آی‌پی اتصال سارق به اینترنت، محل استقرارش بر روی نقشه، تصویر چهره‌اش که توسط وب کم لپ‌تاپ تهیه‌شده و... . هرچند این راه‌حل یک راه‌حل صددرصدی برای رسیدن به لپ‌تاپ دزدیده‌شده‌ی شما نیست اما امیدی است در نا‌امیدی. ‏
 
 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟

هنگامی‌که لپ‌تاپ شما سرقت می‌شود کافی است از طریق اینترنت وارد کنترل پنل خود در سایت Prey شده و وضعیت لپ‌تاپتان را در حالت سرقت شده قرار دهید!

ازاینجا به بعد نرم‌افزار داخل لپ‌تاپتان که قبلاً آن را بر روی رایانه خود نصب‌کرده بودید بلافاصله پس از اتصال به اینترنت فعال‌شده و اطلاعات کاملی را در مورد سارق در اختیارتان قرار می‌دهد. این عملیات کاملاً پنهان انجام می‌شود و سارق لپ‌تاپ از آن باخبر نخواهد شد.

البته می‌توانید نتایج داده‌ها را به‌جای مشاهده بر روی کنترل پنل سایت بر روی ایمیل خود دریافت کنید. Prey رایگان است اما دو نسخه شخصی و خانگی هم دارد که با هزینه نسبتاً مناسبی قابل خریداری است.
 
 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟

در نسخه رایگان برنامه Prey می‌توانید تا سه دستگاه مختلف را به کنترل پنل خود اضافه کنید، 20 گزارش برای هر دستگاه بگیرید. موقعیت دستگاه‌های اضافه‌شده را بر روی نقشه ببینید، پیغام هشدار بر روی دستگاه ارسال کنید و صفحه‌نمایش رایانه را از راه دور قفل کنید.
امکان حذف اطلاعات شخصی از راه دور و اضافه کردن دستگاه‌های بیشتر و دریافت گزارش‌های بسیار بیشتر ازجمله مواردی است که در نسخه‌های Personal و Home نرم‌افزار قابل‌دسترسی است.

در پایان ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می‌رسد که اگر ازجمله کاربرانی هستید که از ویندوز 10 مایکروسافت استفاده می‌کنید علاوه بر نرم‌افزار معرفی‌شده، امکانی مخفی در ویندوز 10 نیز وجود دارد که کاری مشابه به نرم‌افزار Prey را برایتان انجام می‌دهد. البته به‌صورت خیلی خلاصه‌تر و محدودتر که با استفاده از آن می‌توانید تنها از موقعیت جغرافیایی لپ‌تاپ خود باخبر شوید.

قبل از این‌که از این ویژگی استفاده کنید با تمامی محدودیت‌های آن آشنا شوید:

  •     این ویژگی تنها می‌تواند یک دستگاه را ردیابی کند.
  •     شما با استفاده از این ویژگی نمی‌توانید که از راه دور فایل‌های داخل دستگاه را پاک کنید و یا دستگاه خود را قفل کنید.
  •     نمی‌توانید زنگ هشدار را به صدا درآورید و نمی‌توانید از چهره سارق عکس‌برداری کنید.

تنها وظیفه‌ای که این قابلیت انجام می‌دهد این است که شما را از محل دستگاه مطلع می‌کند. با این حساب نرم‌افزار Prey حتی در حالت رایگان به‌مراتب کامل‌تر از این قابلیت ویندوز 10 خواهد بود؛ اما پیشنهاد می‌کنم اگر بر روی لپ‌تاپتان ویندوز 10 نصب‌شده است علاوه بر نصب نرم‌افزار Prey، قابلیت  Find My Device در ویندوز ۱۰ را نیز بر روی آن فعال کنید تا همواره دو راه مختلف برای ردیابی لپ‌تاپ خودتان در اختیار داشته باشید.

راه حل دوم مخصوص ویندوز 10

برای استفاده از قابلیت  Find My Device در ویندوز ۱۰، شما می‌بایست با استفاده از ورود به‌حساب کاربری خود در مایکروسافت از این ویژگی بهره‌مند شوید؛ اما باید توجه داشته باشید که برای استفاده از این قابلیت ابتدا باید این ویژگی را فعال کنید چراکه به‌طور پیش‌فرض این قابلیت در ویندوز 10 غیرفعال است.
 
 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟

فعال کردن گزینه‌ی Find My Device در ویندوز 10

برای فعال کردن این قابلیت به گزینه Settings بروید. در ادامه، به بخش Update & Security رفته و عبارت Find My Device را برای بهره‌مندی از قابلیت یادشده انتخاب کنید. هر دو گزینه Find my device is off و Save my device’s location periodically را به حالت On تغییر حالت بدهید. ردیابی دستگاه شما به همین سادگی فعال شد. می‌توانید از بخش System→ About→ Rename PC نام کامپیوتر خود را نیز برای تشخیص بهتر تغییر دهید.
 
 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟
 
چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟ 
 
ردیابی دستگاه گمشده با استفاده از قابلیت  Find My Device در ویندوز 10

درصورتی‌که خواستید دستگاه خود را ردیابی کنید در مرورگر آدرس account.microsoft.com/devices را وارد کنید. سپس با واردکردن نام کاربری و کلمه عبور به محیط حساب کاربری‌تان وارد شوید. حالا دستگاه خود را انتخاب کنید و از آخرین موقعیت آن مطلع شوید!


تاريخ : جمعه 2 تير 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

  هرچه هوا گرمتر باشد، تراکم آن کمتر شده و همین امر کار را برای پرواز هواپیماها مخصوصا جت‌های کوچک سخت می‌کند.

به همین دلیل بسیاری از هواپیماها زمین گیر شده و به پرواز در نمی‌آیند.

هواپیماها برای به پرواز در آمدن و ماندن در آسمان نیاز به یک پیش‌رانش داشته و هوایی که در زیر بال‌های هواپیما به حرکت در می‌آید، همین نقش را ایفا می‌کند.

علت پرواز هواپیماها و ماندن آنها در هوا، حرکت هوا در زیر بال‌های آنها است.

هنگامیکه هوا گرم می‌شود، انبساط یافته و بناربراین مولکول‌های کمتری در زیر بال هواپیما وجود خواهند داشت.

وقتی که این نیرو یا پیشرانش کم باشد، نیاز به موارد دیگری مانند طی کردن مسافت زیاد بر روی باند فرودگاه به هنگام پرواز، مسافت زیاد برای فرود و سرعت بالا برای فرود نیز افزایش یافته و روی هم رفته کار را برای پرواز هواپیما سخت می‌کند.

همچنین درجه حرارت بالا به این معناست که هواپیما باید در ارتفاع کمتری پرواز کند.

برای جبران این مشکلات هواپیما به نیروی پیش‌برنده بیشتر و بال‌های بزرگتری نیاز خواهد داشت و احتمالا گیر کردن جت‌های کوچک که قدرت پیشرانش کمتری دارند، در گرما و حرارت بیشتر خواهد شد.

در فرودگاه بین‌المللی دبی و دیگر فرودگاههای این منطقه که به آب و هوای گرم عادت دارند، بسیاری از پروازها( اما نه همه) برای غلبه بر مشکل گرما در شب و صبح زود انجام می‌شود. آنها همچنین برای پروازهای طولانی مدت خود به استفاده از هواپیماهای بزرگتر که که در گرمای زیاد دارای محدودیت نیستند تمایل دارند.

شرکت‌های هواپیمایی برای غلبه بر مشکل گرما می‌توانند با فروش بلیط کمتر و خالی ماندن صندلی‌های هواپیما و کمتر شدن بار مسافران به سبک‌تر شدن وزن آن کمک کنند. این یک تاکتیک است که شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی در فینیکس از آن استفاده می‌کنند.

 آنها همچنین می توانند مخزن سوخت خود را به طور کامل پر نکنند و سپس در جایی خنک‌تر شروع به سوختگیری مجدد کنند.تاريخ : جمعه 2 تير 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 ... 1514 1515 1516 1517 1518 ... 3356 صفحه بعد